Shakira Hayatı

Lübnan asıllı Kolombiyalı şarkıcı , söz yazarı , dansçı ve müzisyen.Gerçek adı Shakira Isabel Mebarak Ripoll'dür.Latin Amerika'nın en başarılı müzisyenlerinden biri olan Shakira , sesi , kendine özgü tarzı ve oryantalist figürleriyle zenginleşen dansıyla 21. yüzyılın en önemli kadın vokallerinden biri haline gelmiştir.Nobel ödüllü yazar Gabriel Garcia Marquez'le dostluğunu yoksul çocuklara yardım için kurdukları vakıfla güçlendiren şarkıcının "Ojos Asi" , "Whenever Wherever" , "La Tortura" , "Hips don't Lie" , "Beautiful Liar" gibi hitleri vardır.

2 Şubat 1977'de İtalyan asıllı Kolombiya'lı Nidia del Carmen Ripoll Torrado ve Lübnan asıllı amerikalı William Mebarak Chadid'in tek çocuğu olarak Barranquilla , Kolombiya'da dünyaya geldi.Babasının önceki evliliğinden 8 kardeşi vardır.Shakira Arapça'da minnetkar anlamına gelmektedir.

Çocukluğu ve ilk gençlik yılları Barranquilla'da geçen Shakira , La Rosa De Cristal adını verdiği ilk şiirini 4 yaşında yazdı.Daktiloyla ödüllendirilen küçük Shakira şiir yazmaya devam etti ve daha sonra bunları şarkılara dönüştürmeye başladı.8 yaşındayken erkek kardeşlerinden birin kaybeden Shakira ilk şarkısını ona ithafen yaptı ; Tus Gafas Oscuras.Dansa olan ilgiside küçük yaşlarda ortaya çıkan Shakira , babasıyla gittiği Arap restoranında darbukayla tanıştı ve masanın üstüne çıkıp dans etmeye başladı.O anda dansçı olmak istediğini anladığını söyleyen Shakira , okul korosuna müzik öğretmeninin sesini keçiye benzetmesinden dolayı alınmadı.

10 ve 13 yaşları arasında Barranquilla'da bir çok etkinliğe dans etmesi için davet edilen Shakira , hayatının dönüm noktalarından birin prodüktör Monica Ariza ile tanışmasıyla yaşadı.Zira Ariza , Shakira'dan çok etkilenecek ve ona Sony'nin Kolombiya ofisiyle bir görüşme ayarlayacaktı.Söylediği 3 şarkıyla Sony çalışanlarını fazlasıyla etkileyen Shakira 3 albümlük sözleşmeyi imzalamıştı bile.1991'de ilk albümü Magia , müzik raflarındaki yerini aldı.Şili'de yapılan ve Latin Amerikalı şarkıcıların kendini gösterme fırsatı bulduğu Vina del Mar International şarkı festivalinde seslendirdiği Eres isimli şarkısıyla Ricky Martin'inde içinde bulunduğu jüri tarafından 1. seçildi.Ve 1995'te 3. albümü olan Pies Descalzos'ı çıkardı.

5 milyon kopya satan son albümün başarısından sonra Emilio Estefan'ın prodüktörlüğünde gerçekleştirilecek yine İspanyolca söylediği şarkılardan oluşan Donde Estan Los Ladrones , 1998'de müzik marketlerindeki yerini aldı.Uluslararası bir hit alan şarkısı Ojos Asi'yle ünü artık Güney Amerika sınırlarını aşan Shakira , 2000 yılında en iyi uluslararası vokal dalında MTV ödülünün sahibi oldu.

Aynı yıl Arjantin başkbakanı Fernando de la Rua'nın oğlu Antonio de la Rua'yla flört etmeye başlayan Shakira , magazin basınınında en çok ilgilendiği şarkıcılardan biri olmuştu.

2001 yılında İngilizce sözlü şarkılardan oluşacak olan bir sonraki albümü için Gloria Estefan'la ortak çalışmaya başlayan Shakira , Donde Estan Los Ladrones albümündeki şarkıların İngilizce versiyonlarını kaydetti.Bir yıllık sürenin sonunda ortaya çıkan ve 4 İspanyol şarkınında yer aldığı "Whenever Wherever" şarkıcının yıldızını dahada parlattı ve tüm dünyada 15 milyon satarak büyük bir başarının altına imza atmış oldu.

2002'de hitlerinibir araya getiridiği ispanyolca albüm Grandes Exitos'u çıkaran Shakira , aynı Suerte ile MTV Video ödülü aldı.Daha sonra En İyi Şarkıcı ve En İyi Kadın Şarkıcı dallarında da MTV ödüllerini toplayan Shakira , müzik dünyasının en iyi kadın vokallerinin arasında yer aldı.

2005 yılında yeni projesi Oral Fixation'ın sinyallerini veren Shakira , aynı yıl Bilboard listelerinde haftalarca kalma başarısı göstererek ve Alejandro Sanz'la yaptığı düet olan La Tortura'nında yer aldığı albümünü dinleyicileriyle buluşturdu.Nişanlısı Antonio de la Rua'ya adadığı Die De Enero ve No gibi hitlerle zenginleşen albümden sonra 8 Şubat 2006'da Shakira 2. kez Grammy ödülünün sahibi oldu.

Aynı yıl Nobel Edebiyat Ödülü sahibi yazar Gabriel Garcia Marquez'le birlikte Latin Amerika'daki yoksul çocuklar için bir vakıf kurdu.Oral Fixation Vol. 2'yi de 2005 yılında yayınlayan Shakira , Hips Don't Lie ve Don't Bother gibi uluslararası hitlerin yer aldığı albümü için Oral Fixation Tour kampında 9 Temmuz 2007'de Türk hayranlarıylada buluştu.

ShakiraMedia

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !